Vigyázat! Kullancsveszély!
 


A globális felmelegedés miatt egész évben, tehát bármely évszakban veszélyesek a kullancsok, emiatt folyamatosan óvnod kell kutyádat (és magadat is) ettől az alattomos élősködőtől. Ugyanakkor tavasszal és ősszel még az átlagosnál is nagyobb körültekintéssel kell lenned.

Egy-két hasznos információ ezekről a veszélyes jószágokról:

  • A méretük kifejlett állapotban 3-4 mm.
  • Akár 4 évig is eléldegélnek.
  • Táplálékuk a vér, visszaöklendezett nyálukkal fertőznek.
  • Amikor táplálkoznak, eredeti méretük akár 120-szorosára, eredeti testtömegüknek pedig 200-szorosára is felduzzadhatnak.
  • Különösen kora reggel és az esti órákban támadnak. Napközben elrejtőznek a tűző napsütés elől, mert az kiszárítaná, megölné őket.
  • Alulról fűszálakról, gazdag aljnövényzetről és (maximum1.20 métermagas) bokrokról mérik be áldozatukat változatos módon: látás, hőérzékelés (meleg vér) és gázérzékelés útján.
  • Amint áldozatukra kerülnek, a napfénytől mentes, izzadt, párás testrészre igyekeznek, mert ott tökéletesen tudják \"rögzíteni\" magukat. A másik kedvenc helyük a vérszíváshoz ott van, ahol vékony a bőr, és az erek közvetlenül a bőrfelszín alatt futnak. A kereséssel akár 1-3 órát is eltöltenek.
  • Magyarország területén eddig 42 különböző fajjal lehetett találkozni. Ezek közül három szinte folyamatosan, egyre nagyobb mennyiségben fordul elő, és veszélyt jelent emberre és kutyára egyaránt. Ezek a kullancsfajok a következők: a közönséges kullancs (Ixodes ricinus), a kutyakullancs (Dermacentor reticulatus) és a barna kullancs (Rhipicephalus sanguineus).

    A kullancskiszedés menete

    Mit ne tegyél?

    Ha kullancsot találsz a kutyádon, ne alkalmazz rovarirtó szert, és ne kend be alkohollal, paraffinolajjal, babaolajjal, körömlakkal vagy vazelinnel, mert a fuldokló kullancs, fertőző anyagot juttathat a sebbe, ezáltal a vérbe. A gyufa önmagában és meggyújtva sem segít. Ezek a jónak gondolt praktikák egyáltalán nem használnak, ráadásul sokat árthatsz velük.

    Mit tegyél?

  • A vérrel teleszívott, kifejlett kullancsok biztonságos eltávolítására szolgál a kimondottan erre a célra kifejlesztett kullancseltávolító kanál. A használatának előnyeiről és a kiszedés menetéről a www.drkapiller.hu oldalon olvashatsz részletesen.
  • Abban az esetben, ha csak egy csipesz áll rendelkezésedre, akkor a következőket tedd:
  • 1. Ha van rá lehetőséged, a művelet előtt a biztonság kedvéért szerezz be gumikesztyűt a magad védelmében. Létezik speciális kullancskiszedő csipesz, de vészhelyzet esetén, ha nincs más, a szemöldökcsipesz is megteszi.

    2. Ebben az esetben emeld meg a felső hámréteget, és a kullancsot a tövénél, a bőrhöz minél közelebbi ponton ragadd meg ott, ahol a feje a bőrbe fúródott (azaz a megduzzadt testi része alatt).

    3.

    4. Miután a megfelelő helyen megragadtad a kullancsot, gyengéden, de határozott mozdulattal egyenesen húzd ki a bőrből. Fontos, hogy ne tekergesd, ne forgasd és ne rángasd. Az sem baj, ha a bőr egy kis részét is kitéped.

    5. Ha kis fekete pontot látsz a kiszedés helyén, az azt jelenti, hogy a kullancs feje a bőrben maradt. Emiatt ne aggódj, lencsényi méretű gyulladást okozhat, de ekkor a szívószerve már nincs bent, és maga a fej 1-2 hét alatt magától kilökődik. Ha kétségeid vannak afelől, hogy a kullancsot nem sikerült teljesen eltávolítanod, feltétlenül mutasd meg az orvosnak.

    6. Minden esetben fertőtlenítsd a kullancscsípés helyét, még akkor is, ha a fejrész benne maradt (például Betadine oldattal). Ha nem volt rajtad kesztyű, akkor a kezedet is fertőtlenítsd.

    7. Az eltávolított kullancsot azonnal meg kell semmisítened. Égesd el vagy önts rá vegyszert, rovarirtó sprayt és úgy dobd ki a WC-be (élő állapotban ne dobd bele, mert onnan még könnyűszerrel kimászhat.)

    A csípés után - még abban az esetben is, ha előzőleg mindig időben megkapta kutyád a megfelelő védelmet - kövesd figyelemmel a viselkedését, és ellenőrizd a csípés helyét.

    Amennyiben

  • kiütést, bőrpírt látsz a csípés körül (netán kokárdaszerű körök formájában),
  • a kötőhártyája sárga,
  • a vizelete sötét barnás színűvé válik,
  • láza van, bágyadt,
  • nincs étvágya,
  • esetleg nehezére esik a mozgás, azonnal vidd el orvoshoz.
  • Ami pedig a legfontosabb: mivel a kullancs halálos betegségeket terjeszt, előzd meg a bajt, és előírt időközönként alkalmazz kullancs elleni védelmet (cseppek, nyakörv stb.).

    Forrás: www.kutyaelsosegely.hu

     
     



     

    Támogatóink-Partnereink

     



    EXPODOM

    Fehérkereszt Állatvédő Liga Dömötör kisállatrendelő

    Feldmájer és Somogyi Ügyvédi Iroda


    Zimay Zsuzsanna közjegyző


    kutyakozmetikus
    RTL klub Index.hu