A kutyák táplálása
Nem minden kaja, ami szaglik! :)
A kutyák etetése a kereskedelmi tápok megjelenése és elterjedése óta nagyon egyszerű feladatnak tűnik, pedig nem az. Sok ismeretre van szükség ahhoz, hogy megfelelő legyen.
A kutyák táplálékigényét az életkoruk, az életmódjuk és az egészségi állapotuk szabja meg. Például a kölykök sok tápanyagot, így fehérjét igényelnek a megfelelő fejlődésükhöz, de ugyanez a fehérje adag felnőtt korban az élettartam megrövidüléséhez vezethet, mert túlterheli a veséket, vesebeteg állatok számára pedig rövid távon is nagyon ártalmas lehet. A különböző betegségek is megváltoztatják a szervezet tápanyag igényét, sok esetben éppen a megfelelő diéta a gyógykezelés lényege.
A kutyára is igaz a mondás: az vagy, amit eszel. Minél jobb a táplálék minősége, annál kisebb bizonyos megbetegedések valószínűsége. Természetesen még a prémium minőségű tápok etetése sem garantál betegségmentességet, de a jó minőség a betegségmegelőzés egyik nagyon fontos eleme. A megfelelő alkalmazás szükségességére pedig jó példa az, hogy ott, ahol megengedhetik a kutyatartók maguknak a prémium minőséghez tartozó tápok etetését, vagyis az Egyesült Államokban a kutyák csaknem fele túlsúlyos. Ez pedig, jó táp ide, jó táp oda, megrövidíti a kutyák életét.
Kutyatáp
Alapvetően 3 formában kapható kutyatáp: konzerv és száraz tápok, valamint félszáraz kutyaeledelek formájában. Mindhárom önállóan is alkalmas a kutyák etetésére. A konzervek háromnegyede víz és ha utánaszámol, hamar kiderül, hogy ennél a formánál kerül a legtöbbe a tápanyag. A száraz tápok olcsóbbak, könnyebben tárolhatóak és tökéletesen megfelelnek a kutyák táplálására. Ezért, ha teheti, inkább jobb minőségű száraz tápot vegyen, mint olcsónak vélt konzervet.
Ételmaradék és házikoszt
Tradicionálisan a kutyákat ételmaradékkal etették. Sokan még ma is úgy gondolják, hogy jó kiegészíteni ilyesmivel a monotonnak tűnő étrendet, pedig ez nem így van. A kutya nem ember, nem zavarja, ha napról napra ugyanazt az eledelt kell fogyasztania. Az ételmaradékokkal való kiegészítés azt eredményezheti, hogy válogatóssá, étvágytalanná válik. Emellett az ételmaradékok, különösen a fűszeres vagy zsíros ételek hasmenést és hányást is okozhatnak. Néhány kutya nem képes megemészteni a tejet, ezért hasmenést kap tőle. A zsír pedig különösen veszélyes, mert súlyos lezajlású heveny hasnyálmirigy-gyulladást is okozhat.
A kimondottan a kutyának előállított, kiegyensúlyozott házikoszt jobban megfelel az igényeknek. Ebben megfelelő arányban legyenek az állati és a növényi eredetű tápanyagok. Sokféle recept létezik, de mindegyikre igaz, hogy nem teljes értékűek, ezért nem érnek fel a jó minőségű gyári tápokkal. További hátrányuk, hogy sokat kell dolgozni velük és nehézkes a tárolásuk is.
Táplálék-kiegészítők és jutalomfalatok
A gyári tápok etetésekor általában nincsen szükség vitaminokra és ásványi anyag kiegészítőkre. Ezeket az állatorvosok kizárólag egyes speciális megbetegedések kezelésére vagy megelőzésére ajánlják, ok nélkül nem érdemes ilyesmit etetni. Általában veszélytelenek, kivéve ha túladagolják őket.
A jutalomfalatok etetése viszont többnyire ártalmas. Nem tartalmaznak hasznos anyagokat és nagyon hizlalnak. Ez nem jelenti azt, hogy soha nem szabad a kutyának jutalomfalatot adni, de ajánlott jól megválasztani azt és beosztóan, visszafogottan jutalmazni velük a kutyát. Mi leginkább a nyers sárgarépát javasoljuk erre a célra, illetve azokat a jutalomfalatokat, amelyek kalóriaszegények és valamilyen más egészségügyi előnyük van, pl. tisztítják a fogakat.
A táplálék mennyisége
Mint említettük, a minőség mellett ez a másik alapvető táplálási kérdés. Minden kutyára egyedileg kell meghatározni a tápanyag igényt, ami több tényező függvénye. Közismert, hogy a munkakutyák, valamint a vemhes és a szoptató szukák több táplálékot igényelnek. Az alultáplálás káros egészségi hatásai közismertek, szerencsére ma már sokkal ritkább probléma, mint a Magyarországon is egyre terjedő túltápláltság, ami viszont szintén káros. Ha a kutya elhízott, sokkal nehezebb csökkenteni a súlyát, mint fenntartani az ideális kondíciót. Ezért a gyártók által megadott napi adagot a kutya tápláltsági állapota szerint kell korrigálni. Ez a legkönnyebben a mellkasfal megtapintásával ítélhető meg: ha láthatóak és könnyen kitapinthatóak a bordái, akkor sovány, ha nem láthatóak és nem is tapinthatóak, akkor pedig kövér. A jó az, ha a bordák nem emelkednek ki, de könnyen kitapinthatóak.
Az elhízás jelentősen rontja a kutyák életminőségét. Gyengíti az immunrendszert, megterheli a szívet és a tüdőt, károsítja az izületeket és növeli a cukorbetegség, valamint néhány daganatos megbetegedés valószínűségét. Ezért a jó gazdi nem agyoneteti a kutyáját, hanem megfelelően táplálja! Kezdetben a táp gyártója által megadott középértéknek megfelelő mennyiséggel ajánlott etetni a kutyát, amit annak kondíciója alapján később módosítani kell.
Az etetés
Már kölyökkorban el kell kezdeni a megfelelő étkezési szokások kialakítását. Adjon megfelelő időt a táplálék elfogyasztására. Ez ne legyen túl rövid, de túl hosszú sem. Általában 15 perc után vegye el a kutya elől maradékot. Ha az étel állandóan előtte van, válogatós vagy kövér lesz. A betegségek egyik gyakori első jele az étvágytalanság. A rendszeresen, adagoltan etetett állatok tulajdonosa ezt hamarabb veszi észre.
A kis és közepes testű kutyákat naponta kétszer ajánlott etetni, úgy, hogy a napi adagot kétfelé osztják. A legalkalmasabb erre a reggeli és az esti séták előtti időpont. Ha a család étkezéseivel egyszerre kapja az eledelét, akkor kevesebbet könyörög. Etetés után mintegy fél órával tanácsos sétáltatni. A rendszeres időpontban való táplálás és séták segítik a szobatisztaság kialakulását és annak fenntartását is.
Tápváltás
Mint említettük, a kutyák minden gond nélkül tartósan etethetőek ugyanazzal a táppal, ami segít a kívánatos kondíció fenntartásában is. Olykor azonban váltani kell, például amikor a kölyök tápról a felnőtt tápra térnek át. Ilyenkor arra kell figyelni, hogy a váltás legalább egy hétig tartson és fokozatos legyen, nehogy hasmenést és hányást okozzon.
Az ivóvíz
A friss ivóvíz életfontosságú minden kutyáknak. Hiányában hamar elpusztulnak. A magas hőmérséklet, a testmozgás és bizonyos állapotok (szoptatás, hasmenés és egyes betegségek) nagymértékben megnövelhetik a vízigényt. Ezt a gondos tulajdonos észreveszi és kielégíti. Az indokolatlannak tűnő sokat ivás betegségek jele, ezért tanácsos állatorvoshoz fordulni, ha tartósan fennáll. Nyáron, nagy melegben ügyeljen arra, hogy ne hideg, hanem szobahőmérsékletű legyen az ivóvíz.
A kölykök táplálása
A kölykök elválasztása az anyjuktól egy hetekig tartó folyamat eredménye, amit akkor kell elkezdeni, amikor a kicsik először elhagyják az almot, vagyis 3-4 hetes kor között. Kezdetben egy lapos edényből tejjel vagy tejpótló táppal kell a kicsiket kínálni, majd ebbe fokozatosan egyre több kölyöktápot kell keverni. Így 6-7 hetes korra a kölykök hozzászoknak a táphoz és 8 hetes korban elválaszthatóak.
A kölyköknek kezdetben naponta 6-szor kell enni adni, ami 6 hónapos korra fokozatosan napi 2 etetésre csökkenthető. Fontos, hogy ebben az életkorban kölyök tápot egyenek. A felnőtt kutyatápok nem fedezik az igényüket. A nevesebb gyártók külön tápot gyártanak a kistestű és a nagytestű fajtákba tartozó kölykök számára. Az óriás fajták kölykeinek táplálása különösen érzékeny kérdés, mert a gyakran súlyos csont és izületi problémák gyakrabban jelentkeznek a gyors fejlődésű egyedeken. Ha nem kap óriás fajtáknak ajánlott kölyök tápot nekik, akkor keverve etessen kölyök és felnőtt tápot velük.
A felnőtt kutyák táplálása
A különböző kutyafajták eltérő korban válnak felnőtté. A törpe és a mini fajták 10 hónapos korukra érik el a kifejlett kori testtömegüket, az óriás fajták kölykeinél ez 18 hónapot, esetleg még ennél is többet igényel. A teljes érettség eléréséhez még további 1-2 évre van szükségük. Szabályként elfogadhatjuk, hogy ez utóbbi is annyi ideig tart, míg a magasság növekedése, vagyis egy törpe fajta alig több, mint másfél év után felnőttnek tekinthető, addig egy óriásnak ehhez legalább 3 év kell. Ekkor át kell térni a felnőtt tápok etetésére.
A felnőtt kutyáknak elvileg napi egy etetés is elégséges, de jobb a megfelelő adagot kétfelé osztani és a kisebb részt reggelire, a nagyobbat pedig vacsorára adni. A kistestűek gyorsabb anyagcseréjük miatt feltétlenül napi kétszeri etetést igényelnek.
A nagytestű kutyák fajlagosan kevesebbet esznek, vagyis nekik jóval kevesebb étel kell testtömeg kilogrammonként, mint egy kistestűnek.
A vemhes és szoptató szukák táplálása
Ha a szuka jó kondícióban van a fedeztetéskor, akkor a vemhesség első 3 hetében semmiféle tápláléktöbbletre nincsen szüksége. A második 3 hét alatt 15% a többletigénye, az utolsó 3 hétben viszont akár 50%, vagyis ilyenkor a másfélszeresét eheti annak, amit a fedeztetés előtt evett. A szoptatás alatt az anyák tápanyagigénye drámaian emelkedik, az eredeti 3-6-szorosára is nőhet. Ha nagy almot szoptatnak, a kölykök etetését 3 hetes korban el kell kezdeni.
Dr. Csikós Károly
állatorvos
MANCSOK Állatorvosi Rendelő

forrás: http://kutya.mancsok.hu/taplalas.htm
Hétköznap 09.00-15.30
Szombat 09.00-12.00
Adószám:
18000610-1-03
Számlaszám:
11732002-20387875
IBAN:
HU87 1173 2002 2038 7875 0000 0000
BIC(SWIFT) KÓD:
Korábbi akcióinkKutyák mentése a makói sintérteleprőlSegitség a Paksi menhelynekIvartalanítási és chipezési Akció 2012Alapítványunk parvo vakcinával segített Csoki története
Bővebben »
Tisztelt Állatbarát!
A Mentsvár és a Menhely az Állatokért Alapítvány szervezésében közkívánatra újra kutyás gyalogtúra Kecskeméten október 30-án 13 órától.
Gyülekező a Sasfészek Étterem parkolójában.
A Tervezett táv 6 km a Csalánosi Erdőben.
Jelentkezni lehet a 06-20 283 3614-es számon.
Nevezési díj 1000ft, melyből a kétlábúaknak egytálétel a Sasfészekben, és a négylábúaknak támogatás a menhelyen.
Nevezési határidő: október 28 péntek.
Ha még nincs hű társad, egy nappal előtte 29-én 10 órától 15 óráig fogadj örökbe egyet,
a Kisfái 211 címen található kutyamenhelyen!
Az örökbefogadásnál szakértők segítenek kiválasztani a számodra legmegfelelőbb kutyát,
és még ajándékot is kapsz!
Ha nem lehet kutyád, de szeretnél egy vidám csapattal túrázni,
akkor ne hagyd ki a lehetőséget 30-án vasárnap 13 órától!
Eső esetén a gyalogtúrát másik időpontban tartjuk meg.
Üdvözlettel:
A kecskeméti kutyamenhely csapata!
Tisztelt Állatbarát!
A képre kattintva megtekintheti a kisfilmes üzenetünket is :)
Üdvözlettel! www.menhely.eu csapata
Tisztelt Állatbarát!
Február 13-án, vasárnap budapesti állatvédők látogatnak el kutyamenhelyünkre,
hogy segítségükkel támogassák munkánkat. Önök is lehetnek aktivisták, részt vehetnek
az állatmentésekben, ami akár egy családi hétvégi program formájában is realizálódhat.
A részletekkel kapcsolatban keressék munkatársunkat a 0620 5775617-es telefonszámon.
Tavasszal színes programokkal jelentkezünk, aminek részleteit hírlevelünkből is megtudhatják.
Állatbaráti üdvözlettel!
Tisztelt Állatbarátok!
Sokan tudják már, hogy szervezetünk, az Állatvédelmi Őrszolgálat
az Önök segítségével nagyon sok kutyus életét mentette meg.
Szeretnénk ezt továbbra is folytatni, ezért elkészült az új reklámfilmünk,
amit ide kattintva megtekinthetnek. Továbbra is számítunk a közreműködésükre!
Tisztelettel!
Tisztelt Állatbarát!
Boldog Új Évet Kívánunk!
Mindenkinek köszönjük az eddigi támogatást, segítséget
az árva, kóbor kutyák nevében! Önök nélkül nem ment volna.
Az utóbbi években az Önök közreműködésével több, mint
négyezer kutyát mentettünk meg. Ők már boldogok!
Legyen ez így ezután is!
Üdvözlettel! www.menhely.eu
Tisztelt Állatbarát!
Tudjuk, hogy minden állatbarát tisztában van a petárdázás veszélyeivel.
Önök legfőképp azzal menthetnek meg most akár több 100 kutyát is,
ha továbbküldik ezt a hírlevelet.
A szilveszter nekünk állatvédőknek sok munkát ad, megsokszorozódik a mentési feladatunk! Az Ebrendészet telephelyére ilyenkor körülbelül tízszer annyi elkóborolt, megriadt kutya kerül, mint egyébként.
A Menhely az Állatokért Alapítvány ezért arra kéri az állatok gazdáit, hogy előre, és sokkal figyelmesebben gondoskodjanak négy lábú kedvenceikről, mint azt az év többi napján teszik!
Sok kutya fél a petárdázástól, tűzijátéktól, szokatlan hangoktól, ha ezek az állatok nincsenek jól bezárva, világgá szaladnak rémületükben, és gyakran haza sem találnak. Ezért a gazdáknak azt javasoljuk, hogy erősítsenek a kutya nyakörvére bilétát névvel, telefonszámmal.
Üdvözlettel!
www.menhely.eu
Tisztelt Állatbarát!
Az Állatvédelmi Őrszolgálat nemrégiben mentett meg egy
németjuhász kutyát, kinek a húsába nőtt a lánc a rossz tartás miatt.
Az eset kellő sajtópropagandát kapott, aminek köszönhetően az eredeti
gazdája ráismert az anno elkoborló kutyájukra.
Felkeresték a Menhely az Állatokért Alapítvány ebrendészetét, és hatalmas
örömükre a kutyus felismerte őket!
A történet részletesebb leírása a Blikk weboldalára kattintva itt olvasható.
Ezért tartjuk fontosnak az összes ilyen esetet közzé tenni, mert itt az
újabb példa, hogy sosem szabad feladni a reményt egy elkóborolt állat miatt!
Üdvözlettel!
www.menhely.eu
Tisztelt Állatbarát!
Meglepte a télanyó az árva kutyákat a Menhely Alapítvány ebrendészetén.
Képes beszámolónk ide kattintva megtekinthető.
Üdvözlettel!
A www.menhely.eu csapata
Tisztelt Állatbarát!
Hogy ne csak rossz hírekkel szolgáljunk, íme egy sikeres is.
A közelmúlban Kecskemét egyik temetőjében kikötött kutyusunkat örökbe fogadták,
számára nagy valószínűséggel eljött a szebb élet. A története fotógalériánkban tekinthető meg ide kattintva.
Üdvözlettel!
www.menhely.eu
Tisztelt Állatbarát!
Felháborító, hogy még léteznek emberek, akik hidegvérrel ilyenre vetemednek!
Kecskeméten történt a szomorú eset, melynek részleteit ide kattintva tekinthetik meg.
Ha valaki felismeri a kutyát, és információt tud a gazdája hollétéről, az akár név nélkül is
értesítse az Állatvédelmi Őrszolgálatunkat, vagyírjon válasz e-mailt.
Közreműködésüket köszönjük!
Tisztelettel!
www.menhely.eu
Tisztelt Állatbarát!
Hatalmas sikere volt a Menhely Alapítvány kezdeményezésének a Jelek a jövőnek címmel
megrendezett rendezvényen. 50 mancslenyomatot készítettek a helyi művészek közreműködésével.
Az ott készült képes összefoglaló megtekinthető ITT!
Üdvözlettel!
Tisztelt Állatbarát!
Az Állatok Világnapja alkalmából a Kecskeméti Vadaskert és a Menhely Alapítvány egész napos programot szervez 2010. október 10-én, vasárnap 10 órától 16 óráig.
A vadaskertben játékos családi vetélkedők, ingyenes arcfestés, tanácsadás egzotikus állatok tartásáról, közös fotózás az oroszlánnal, sikertelen fotózás esetén látványetetés.
15 órától a Menhely Alapítvány ebrendészeti telepén találkozhatnak Cseke Péterrel, a Katona József Színház igazgatójával, Réczei Tamással a színház művészeti igazgatójával és Ganxta Zolee énekessel.
12-től 13 óráig a Vadaskertből 13-tól 14 óráig pedig az alapítvány területéről a Gong rádió kívánságműsorral kedveskedik a kilátogatóknak.
Minden állatbarátot szeretettel várunk!
A rendezvény támogatói: Gong rádió, Kecskeméti Televízió, Szmöre fotó és a Lapi film.
Tisztelt Állatbarát!
Október másodikán már tradíciónálisan tartottuk az Állatok Világnapja
alkalmából a jótékonysági bulinkat a Gong Rádió és a Club Caribe szervezésében.
A bevételt az Állatvédelmi Őrszolgálat javára ajánlottuk fel, akik az állatkínzók elleni
hatékony fellépésre használják az adományunkat.
A bulin készült képeket itt nézheti meg.
Köszönjük a támogatók segítségét!!!
Üdvözlettel!
www.menhely.eu